Informacje zawarte w dokumentach świadczą, że Stowarzyszenie KS „Gwardia” powołano do życia 15 marca 1957r. Wyczynowo działały wówczas dwie sekcje, bokserska i kolarska.
Największym sukcesem kolarzy - gwardzistów były występy olimpijskie: Jana Chtieja w Rzymie 1960r., Sławomira Rubina w Meksyku 1968r. i Pawła Kaczorowskiego w Monachium 1972r.
Sekcja bokserska w 1960 roku zdołała wywalczyć I ligę. W sekcji tej wyszkolono wielu mistrzów Polski i reprezentantów Polski do udziału w Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach świata oraz Igrzyskach Olimpijskich. Do najwybitniejszych zawodników zaliczyć należy: Tadeusza Kubackiego, Zdzisława Józefowicza, Zbigniewa Piórkowskiego (Igrzyska Olimpijskie w Melbern), Henryk Pielesiaka (Igrzyska Olimpijskie w Moskwie, wielokrotne Mistrzostwa Europy), Leszka Borkowskiego (uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Montrealu i Mistrzostwach Świata), Ryszarda Pasiewicza (uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Montrealu), Jerzego Kaczmarka (srebrnego medalisty Mistrzostw Świata Juniorów i uczestnika Mistrzostw Europy Seniorów).
W 1967 roku, po likwidacji sekcji żużlowej w "Tramwajarzu", Klub Sportowy "Gwardia" podjął próbę podtrzymania dobrych tradycji "czarnego sportu". Od początku istnienia zespołu, startował on w mistrzostwach II ligi, plasując się przeważnie w środku tabeli.
Dobrze zapisała się także sekcja piłki siatkowej. Początki istnienia tej sekcji sięgały lat 60-tych ubiegłego wieku. Wtedy to grupa zapaleńców, grała pod szyldem Gwardii w lidze TKKF.
W 1976 roku utworzono w Gwardii sekcję judo. W pierwszym okresie prowadzono pracę tylko z dziećmi. Na sukcesy trzeba było trochę poczekać. W latach 1980 i 1983 pierwsze medale w kategorii juniorów zdobyli: Jerzy Banaszczyk, Sławomir Kramberg, Jarosław Olejnicki. W 1987 roku medale w Mistrzostwach Polski Seniorów zdobyli Jerzy Banaszczyk i Adam Szyszczyński. W 1989 roku Piotr Beczkowski został Mistrzem Polski Juniorów. Rok później został Młodzieżowym Mistrzem Polski i zajął VII miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów. Mimo znacznego wysiłku licznej grupy sympatyków sportu nie dało się uniknąć regresu wyników sportowych. Po roku 1989 najpierw z sekcji wyczynowych odeszli utytułowani bokserzy, nieco później judocy. Przyczyną tego był brak środków na udział w zawodach II ligi i stypendia dla zawodników.
W związku z trudnościami kadrowymi, dotyczącymi profesjonalnych szkoleniowców boksu, a także niewielkim zainteresowaniem wśród młodzieży boksem amatorskim, który przegrywa z boksem zawodowym, sekcja to została chwilowo zawieszona.
Obecnie mamy sekcję judo, która bez wątpienia odnosi ogromne sukcesy (patrz zakładka medaliści judo). Dlatego bardzo serdecznie zachęcamy wszystkich, bez względu na wiek, do uprawiania judo. W łódzkiej Gwardii każdy znajdzie grupę, na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Zapraszamy.